V sredo, 27. novembra 2019, so imeli učenci od 7. do 9. razreda kulturni dan z naslovom Po Prešernovih stopinjah.

Pot nas je iz Podbočja vodila v Ljubljano. V starem mestnem jedru smo si ogledali točke, ki so zaznamovale pesnikovo življenje in delo. V vodenem ogledu smo se sprehodili do Prešernovega, Vodnikovega in Starega trga. Ustavili smo se še v Rožni ulici, kjer so nastale najlepše Prešernove pesmi in se sprehodili do trnovske cerkve, kjer se je pesnik nesmrtno zaljubil v Julijo Primic. Na Bregu smo si ogledali hišo  nekdanje Blaznikove tiskarne, v kateri so natisnili Poezije in tudi Prešernovo osmrtnico, ki je bila tedaj šele druga osmrtnica v slovenskem jeziku.

Pot nas je nato vodila do Kranja, kjer je Prešeren preživel zadnji dve leti svojega življenja. Ogledali smo si Prešernov muzej, spomenik v središču mesta ter park Prešernov gaj, kjer sta pokopana pesnik in njegova hči Ernestina.

Kulturni dan smo zaključili v Prešernovi rojstni hiši v Vrbi na Gorenjskem.

Preživeli smo poučen, zanimiv in kulturno obarvan dan, ki je bil kljub kislemu novembrskemu vremenu zelo prijeten.

Janja Rostohar

Dostopnost