V sredo, 8. 5. 2024, so imeli učenci 5. razreda tehniški dan z vsebino gugalnice in gonila. Na njem so izdelali vsak svojo prevesno in nihalno gugalnico, ponovili pa smo se tudi snov o različnih preprostih napravah.

Že v prejšnjih urah smo se pri predmetu naravoslovje in tehnika pogovarjali o različnih preprostih napravah ter o tem, kako delujejo. Nato je sledil pogovor o tem, katere vrste gugalnic poznamo. Hitro so ugotovili, da sta najpogostejši dve vrsti. Povedali smo, da sta to prevesna in nihalna gugalnica. Učenci so hitro ugotovili, da obe za gibanje potrebujeta neko vrsto sile ter se po videzu nekoliko razlikujeta. Spoznali so, kateri sestavni deli ju sestavljajo ter se preizkusili v izdelovanju le-teh. Kmalu so ugotovili, da jim bo največji izziv predstavljala izdelava prevesne gugalnice, vendar so odlično poiskali rešitev, da je tudi slednja na koncu delovala. Po koncu izdelovanja gugalnice so izdelali še natančne načrte ter svoje gugalnice preizkušali, primerjali ter zapisali ugotovitve, v čem so si podobne in različne. V povezavi s prevesno gugalnico so delali največ poskusov. Ugotavljali so, kam je potrebno prestaviti večje breme, da je gugalnica v ravnovesju z lažjim.

Tehniški dan nam je hitro minil, učenci pa so bili zelo uspešni pri izdelovanju gugalnic ter delanju poskusov.

Zapisala Janja Uhernik

Dostopnost