V torek, 15.6.2021, smo imeli dan dejavnosti z naslovom Gugalnice in gonila.  

Na njem smo utrdili snov o gugalnicah, o kateri smo se učili že pri prejšnjih urah naravoslovja in tehnike, ter v parih izdelali prevesne gugalnice. Delo nam je predstavljalo velik izziv, saj nam je učiteljica dala le material, s katerim smo lahko naredili končni izdelek, načrt pa smo si morali zamisliti sami. Edina stvar, ki smo jo morali upoštevati je bila ta, da je morala na koncu gugalnica delovati.  

Ko smo vsi opravili to nalogo, smo izdelovali s pomočjo konstrukcijske zbirke škripec, škripčevje in dvigalo. Seznanjeni smo bili z različnimi vrstami gonil, sami pa smo delali preizkuse z jermenskimi gonili. Ugotavljali smo, kako se vrtijo pogonska in kako gnana kolesa, če jih med sabo povežemo na različne načine z jermeni. Ker smo bili pri delu hitri in smo se zelo zabavali, smo se na koncu pozabavali še z zobatimi gonili. V skupinah smo tekmovali, katera bo postavila največje zobato gonilo. Nastalo je veliko različnih izdelkov. 

Ta dan nam je bil zanimiv, saj smo se na drugačen način kot smo ga vajeni.   

Dostopnost